top of page

4 cechy, które ma każdy dobry projekt magazynu e-commerce 👌👇🏽Kiedy klient sklepu internetowego robi zakupy, oczekuje błyskawicznej dostawy. Aby sprostać jego wymaganiom, proces kompletowania przesyłek musi być zoptymalizowany pod każdym względem. Jeśli więc rozważasz budowę magazynu dla e-commerce, wiele kluczowych decyzji musisz podjąć jeszcze na etapie planowania.

Nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Spokojnie. Za chwilę dowiesz się, jakie cztery cechy powinien mieć dobry projekt magazynu e-commerce.


1️⃣ Efektywnie wykorzystuje przestrzeń magazynową


W magazynie liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Dlatego jego przestrzeń powinna dawać możliwość elastycznej aranżacji. Dzięki temu dostosujesz hale składowania do bieżących potrzeb branży, w której działasz. A to z kolei przyczyni się do błyskawicznej kompletacji i właściwej obsługi zamówień.

Dlatego dobry projekt hali magazynowej przewiduje wystarczająco dużo przestrzeni, by w różnych konfiguracjach ustawić tam:

  • regały (półkowe, paletowe, rolkowe) dostosowane do towarów o różnych gabarytach;

  • kanały transportu produktów wewnątrz magazynu (przenośniki, korytarze dla wózków widłowych);

  • strefy pakowania, etykietowania oraz innych działań wymaganych z punktu widzenia customer experience.

Należy pamiętać także o tym, że w zależności od sezonów i okresów wyprzedaży, wolumen towarów będzie się wahał. Aby móc dostosować się do potrzeb rynku, warto wykorzystać antresole. Ich budowę należy jednak przewidzieć już na etapie projektu. Wymagają one wzmocnionej posadzki oraz odpowiedniej wentylacji i oświetlenia. Konieczne może być też zastosowanie dodatkowych spryskiwaczy w ramach systemów przeciwpożarowych. Dobry projekt magazynu przewiduje wszystkie te wymagania.


2️⃣ Pozwala zapewnić bezpieczeństwo i właściwe warunki składowania

Dobrze zaprojektowany magazyn gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i odpowiednie środowisko dla przechowywania różnego rodzaju towarów. Warto tu wzorować się na magazynach klasy A, które standardowo wyposażone są we właściwe systemy, takie jak:

  • instalacja przeciwpożarowa ze spryskiwaczami;

  • wentylacja o odpowiedniej wydajności;

  • klimatyzacja, która zapewni stałą, optymalną temperaturę oraz wilgotność powietrza,

  • monitoring, alarm i system kontroli dostępu.

Wszystkie te elementy pozwalają zaoferować najwyższą jakość obsługi, co przekłada się na renomę Twojej firmy. Dają Ci też pewność, że produkty, które magazynujesz, są odpowiednio chronione i nie poniesiesz strat wskutek pożaru czy kradzieży.


3️⃣ Umożliwia sprawny załadunek i rozładunek

Automatyzacja magazynu pozwala szybko kompletować zamówienia. Ale zanim przesyłki trafią do klientów końcowych, należy przekazać je kurierowi. By zrobić to sprawnie, niezbędna będzie odpowiednia ilość bram i doków, które pozwolą na załadunek nawet kilku samochodów jednocześnie. Również przyjęcie towarów na magazyn musi się odbywać płynnie. Właściwie zaprojektowane rampy są tu kluczowym elementem.

Dla zoptymalizowania procesów logistyki, rozwiązania zastosowane w hali składowania nie wystarczą. Musi je uzupełniać odpowiednia infrastruktura wokół magazynu. Dlatego projekt powinien przewidzieć także place manewrowe oraz parkingi dla samochodów ciężarowych, które oczekują na załadunek lub rozładunek. Pozwoli to na szybkie uzupełnianie stanów magazynowych oraz dostarczanie towarów do klienta bez niepotrzebnej zwłoki.


4️⃣ Przewiduje potrzeby pracowników

Powierzchnie magazynowe służące branży e-commerce każdego dnia obsługują zastępy pracowników. Dobry projekt uwzględnia także ich potrzeby. Bezwzględnie powinny się w nim znaleźć obszerne szatnie oraz węzły sanitarne dostosowane do przewidywanej wielkości załogi. Nie można zapomnieć także o stołówce czy pomieszczeniach socjalnych służących do odpoczynku.

Do każdej hali magazynowej przynależeć powinna również przestrzeń biurowa, najlepiej z salami konferencyjnymi. Kompleksowy projekt może obejmować także aranżację tych wnętrz. Przed budynkiem należy z kolei przewidzieć odpowiednią ilość miejsc na parkingach dla samochodów osobowych. Będą z nich korzystać zarówno Twoi pracownicy, jak i przyszli klienci.


Magazyn dla branży e-commerce - zacznij od dobrego projektu🤝


Dobry magazyn to coś więcej niż regały i rampa. Aby zapewnić najwyższą jakość obsługi, muszą znaleźć się w nim rozwiązania, które pozwalają zoptymalizować cały proces. Dlatego przemyślany projekt magazynu e-commerce to podstawa. Jego przygotowanie najlepiej zlecić architektom, którzy mają wiedzę i doświadczenie w podobnych realizacjach. Jeśli szukasz fachowców, którzy zaprojektują dla Ciebie odpowiednią halę magazynową, zarezerwuj teraz spotkanie, napisz lub zadzwoń i porozmawiajmy o tym, czego potrzebujesz.

39 wyświetleń

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page