top of page

Klasy magazynów czyli must-have w projektowaniu.

Bez magazynów zakłady produkcyjne, branża e-commerce, branża TSL nie mają prawa bytu, a przedsiębiorstwa handlowe nie mogłyby pracować sprawnie. Obiekty te są więc niezwykle istotne z punktu widzenia przemysłu. A im bardziej specjalistyczna branża, tym więcej wymogów musi spełnić hala składowania.

Choć podział na klasy magazynów nie jest ścisły, pomaga w określeniu standardów. Jeśli rozważasz budowę lub najem magazynu, przeczytaj koniecznie, jakie kategorie wyróżnia się najczęściej? I jakie kryteria musi spełniać obiekt, by dostać najwyższą notę?


Jakie wyróżniamy klasy obiektów magazynowych?

Magazyn klasy A+


Magazyny klasy A+ to nowoczesne obiekty o zaawansowanym technicznie wyposażeniu. Aby hala mogła zostać zaliczona do tej kategorii, musi spełnić wiele rygorystycznych wymogów:

  • odległość od głównych szlaków komunikacyjnych (np. autostrady czy drogi ekspresowej) nie może być większa niż 10 km;

  • teren magazynu musi być ogrodzony i strzeżony, a najlepiej monitorowany;

  • obiekt należy wyposażyć w regulowany reżim temperatury, alarm przeciwpożarowy ze spryskiwaczami oraz odpowiednią wentylację;

  • musi posiadać parking dla samochodów ciężarowych i osobowych oraz odpowiednio duży plac do manewrowania;

  • nośność posadzki przeciwpyłowej to minimum 5 ton/mkw;

  • wysokość hal składowania powinna wynosić co najmniej 10 m.;

  • siatka słupów musi mieć rozstaw 12 m x 24 m lub 12 m x 22,5 m.

Magazynów klasy A+ nie można więc utworzyć, przerabiając istniejący obiekt. Spełnienie powyższych wymogów trzeba zaplanować już na etapie projektu hali magazynowej.


Magazyn klasy A

Magazyny tej klasy spełniają podobne wymagania, jak hale w klasyfikacji z plusem. Zarówno budynek, jak i jego wyposażenie są wykonane przy pomocy nowoczesnych materiałów i technologii. Sam obiekt nie powinien też być starszy niż 20-30 lat.

Wymogi, którym muszą sprostać magazyny klasy A, są jednak mniej restrykcyjne w zakresie lokalizacji. Taka hala może znajdować się także w strefach przemysłowych w mieście, pod warunkiem, że w pobliżu (do 10 km) znajduje się główna arteria komunikacyjna.


Magazyn klasy B

Pomieszczenia magazynowe, które nie spełniają powyższych wytycznych, zaliczamy do klasy B. Najczęściej są to starsze obiekty, a ich infrastruktura jest niedostosowana do współczesnych standardów. Nie znaczy to jednak, że magazyny tej kategorii nie mają zalet. Czasem trafiają do kategorii B ze względu na lokalizacje w obrębie miast lub w pobliżu osiedli mieszkaniowych. W branżach takich jak logistyka może to stanowić spory atut.


Jakiej klasy magazynu potrzebuję?

Tę decyzję musisz podjąć jeszcze przed wyborem działki oraz wystąpieniem o pozwolenie na budowę hali magazynowej. Dlatego wybór klasy magazynu zależy od potrzeb Twojego biznesu. W pierwszej kolejności zastanów się, czy towary, które magazynujesz, wymagają specjalistycznych warunków składowania. Czy konieczne jest zapewnienie sprawnej logistyki?

Jeśli tak, prawdopodobnie klasa powierzchni magazynowych A lub A+ będzie najlepszym wyborem. Jeśli jednak poszczególne kryteria nie są dla Ciebie istotne, a zależy Ci na lokalizacji w mieście, obiekt klasy B może w zupełności spełnić Twoje oczekiwania.


Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page