top of page

Nowoczesny magazyn klasy A - wytyczne projektowe


nowoczesny magazyn klasy A

Nowoczesne magazyny wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Korzystne położenie naszego kraju na mapie Europy sprawia, że jesteśmy wygodnym centrum logistycznym dla całego kontynentu. Dlatego budowa hal magazynowych, hal składowania stała się doskonałą inwestycją. Zarówno pod wynajem, jak i w celu optymalizacji kosztów we własnym przedsiębiorstwie.

Automatyzacja łańcucha dostaw oraz rosnące potrzeby rynku e-commerce sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne magazyny klasy A. Na co zwrócić uwagę budując taką halę? Odpowiadamy w artykule.


Czym wyróżniają się nowoczesne magazyny klasy A?

W zależności od standardu budowy i wyposażenia obiekty magazynowe podzielone są na klasy. Najwyższą, oznaczoną symbolem A i A+ stanowią hale zbudowane z użyciem zaawansowanych technologii i nowoczesnych materiałów.

Aby magazyn mógł być zaliczony do tej kategorii, musi spełniać szereg rygorystycznych kryteriów.


 • Lokalizacja - magazyn powinien znajdować się poza obszarem zamieszkania, najlepiej w strefach przemysłowych. Musi mieć dobry dojazd do autostrady, drogi ekspresowej, czy magistrali kolejowej - odległość od głównej arterii komunikacyjnej nie może być większa niż 10 km;


 • Otoczenie obiektu - teren wokół magazynu musi być odpowiednio zabezpieczony: ogrodzony, oświetlony i strzeżony 24 godziny na dobę. Powinien być także wyposażony w monitoring. Przed magazynem musi znaleźć się miejsce na parking dla samochodów ciężarowych i osobowych oraz place manewrowe;


 • Parametry budynku - hala składowania powinna spełniać następujące wymogi techniczne:

  • wysokość - co najmniej 10 metrów,

  • głębokość - 75 metrów lub więcej,

  • rozstaw siatki słupów - 12 m x 24 m lub 12 m x 22,5 m,

  • nośność posadzki przeciwpyłowej - minimum 5 ton/mkw;


 • Wyposażenie hali - w magazynie konieczne jest utrzymanie właściwej, stałej temperatury, energooszczędne oświetlenie o natężeniu światła minimum 150 lux, alarm przeciwpożarowy, system spryskiwaczy oraz odpowiednia wentylacja.


 • Przestrzeń biurowa - jej udział w powierzchni obiektu nie może być mniejszy niż 5% i nie większy niż 10%.


 • Niestety magazyny, które nie spełniają powyższych wymagań, zaliczane są do klasy B.

Budowa nowoczesnych obiektów magazynowych - od czego zacząć?


Znajdź właściwą działkę

Jeśli nie jesteś właścicielem odpowiedniej nieruchomości, w pierwszej kolejności wybierz działkę pod magazyn. Decydująca będzie lokalizacja w strefie przemysłowej z dobrym dojazdem do traktów komunikacyjnych.

Nie mniej istotna jest także wielkość działki. Muszą się na niej zmieścić nie tylko hale magazynów, ale także drogi dojazdowe, przeciwpożarowe, parkingi i place.

Postaw na dobry projekt

Tak wyspecjalizowany obiekt wymaga odpowiedniego projektu hali magazynowej. Aby mieć pewność, że zostanie przygotowany rzetelnie, powierz to zadanie w dobre ręce. W easy projekt chętnie pomożemy Ci przygotować projekt nowoczesnego magazynu dla rynku e-commerce, który spełnia kryteria klasy A.


Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o szczegółach lub od razu zarezerwuj spotkanie:


Nowoczesny magazyn klasy A. Inwestycja, która się zwraca!

Jeśli myślisz o budowie magazynu klasy A, teraz jest na to idealny czas. Taki nowoczesny obiekt pomoże Ci zautomatyzować i usprawnić działanie Twojego przedsiębiorstwa lub stanie się świetną inwestycją pod wynajem. Bez względu na to, jak chcesz go wykorzystać w biznesie, możesz mieć pewność - magazyn tej klasy nie będzie stał pusty.
Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page